Alternatif Giyim ve Alt Kültür


"Alternatif Giyim" tanımını anlayabilmek için öncelikle Alt Kültür kavramının ne olduğunu anlamak gerekir. Çünkü Alternatif Giyim, Alt Kültür Yaşam Tarzının göstergesi ve hatta imzasıdır.

Alt Kültür; Sosyolojik, Antropolojik ve Kültürel Anlamda, popüler yaşam tarzının ve kültürünün tamamen dışında, kendine özgü bir felsefe ve yaşam tarzına sahip, bulunğu toplumdan kendini ayrıştıran, azınlık kültürleridir. Alt Kültür Toplulukları, popüler kültür ve sistemle ilişkilerini kopararak, yabancılaşmayı, farklılaşmayı ve dışlanarak genel topluluktan ayrışmayı baştan kabul etmekte, bir anlamda da bu dışlanmışlıkla topluluk içinde tanınmayı başarmaktadır.

Alternatif Giyim Tarzı, çoğu Alt Kültürün önemli bir uzantısı, hatta görsel imzasıdır. Belirgin öğelere ve kalıplara sahip olan alternatif giyim tarzları, kesimlerinden renklerine, aksesuarlarından dikişlerine kadar göstergesi oldukları alt kültürün yaşam tarzını yansıtmaktadır. Bana göre, alternatif giyim tarzını benimseyenler, çoğu zaman toplum dışı olarak nitelendirilse de, kendine özgü farklı tarzların büyüsünü ve güzelliğini gören gözler için, cesur, özgür ve eşsizdirler.15 Mart 2014 Cumartesi

SAILOR MOON - SAILOR PLUTO COSPLAY

SAILOR PLUTO

As I have a serious cosplayer as a customer, besides designing in alternative fashion, aslo love to design for cosplay. This is my third cosplay design for Cosplayer Ninsu Kahraman. Never tried Sailor Moon chereacters before so it was kinda lil challange since I don't usually use woven and knitted fabric togather. If its cotton lycra, ıt definatelly needs different treatment in pattern cutting and seving. After a day calculationand research, I had pretty good idea how to do it. 
It took 2 weeks to complete it altogather. (Since I am also workin on a collection) I took the anime charakter drawings as baseline (ınstead of other cosplays and fanart) which gives more accurate look. 

When it finished, the look exactly what I wanted. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder