Alternatif Giyim ve Alt Kültür


"Alternatif Giyim" tanımını anlayabilmek için öncelikle Alt Kültür kavramının ne olduğunu anlamak gerekir. Çünkü Alternatif Giyim, Alt Kültür Yaşam Tarzının göstergesi ve hatta imzasıdır.

Alt Kültür; Sosyolojik, Antropolojik ve Kültürel Anlamda, popüler yaşam tarzının ve kültürünün tamamen dışında, kendine özgü bir felsefe ve yaşam tarzına sahip, bulunğu toplumdan kendini ayrıştıran, azınlık kültürleridir. Alt Kültür Toplulukları, popüler kültür ve sistemle ilişkilerini kopararak, yabancılaşmayı, farklılaşmayı ve dışlanarak genel topluluktan ayrışmayı baştan kabul etmekte, bir anlamda da bu dışlanmışlıkla topluluk içinde tanınmayı başarmaktadır.

Alternatif Giyim Tarzı, çoğu Alt Kültürün önemli bir uzantısı, hatta görsel imzasıdır. Belirgin öğelere ve kalıplara sahip olan alternatif giyim tarzları, kesimlerinden renklerine, aksesuarlarından dikişlerine kadar göstergesi oldukları alt kültürün yaşam tarzını yansıtmaktadır. Bana göre, alternatif giyim tarzını benimseyenler, çoğu zaman toplum dışı olarak nitelendirilse de, kendine özgü farklı tarzların büyüsünü ve güzelliğini gören gözler için, cesur, özgür ve eşsizdirler.10 Temmuz 2010 Cumartesi

Choker Büyüsü

Erken dönemlerden günümüze, hemen hemen tüm medeniyetlerde kullanılmış bu aksesuar, benim için hala büyüsünü kaybetmedi. Bu aksesuarın boynun narinliğini ve güzelliğini ortaya çıkarması, ünümüzde de özellikle kadınlar tarafından hala sevilerek kullanılan bir aksesuar olmasının en büyük nedeni olsa gerek.

Choker, ister kadife bir şerite takılmış bir pendant olsun, ister bir kurdeleye işlenmiş boncuk ve payetten olsun, ister sade bir şekilde tek bir Cameo'ya eşlik ediyor olsun, her zaman şıklığını ve gözl alıcılığını muhafaza eder. Sebebi belki de insan bedeninin en narin ve aynı zamanda en güzel bölgesini süslüyor olmasıdır. Bu nedenle özellikle Choker tasarımı, henüz yeni başlamama rağmen, benim için vazgeçilmezlerin arasına girdi.


Kendi tasarımlarımdan önce size özellikle çok beğendiğim bir kaç örnek göstermek isterim.

Cameo Choker; Cameolar değerli taşların üzerine oyulmuş figürlerden oluşur. Tek başına aksesuar olarak kullanılmakla birlikte, düğme veya süsleme olarak giyim üzerinde de kullanılmaktadır.
Boncuk İşleme Choker: Bu chokerlar tamamen boncukla örülür, dantel gibi işlenerek desen oluştururlar.

Dantel Choker: örgü santel veya dokuma dantelden oluşur. Kimi zaman boncuk, kuş tüyü ve kurdelelerle de süslenir.
Choker çeşitleri elbette ki bunlarla sınırlı değil. Herkese uygun bir choker stili elbetteki vardır.

Bunlar da başlangıç olarak benim yaptığım bir iki çoker. Başlangıç diyorum çünkü choker tasarlamanın büyüsü beni etkisi altına almış durumda. Bundan böyle ne zaman bir dantel, boncuk, cameo veya kurdele görsem, başka bir choker tasarlamak için ellerimin kaşınacağı kesin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder