Alternatif Giyim ve Alt Kültür


"Alternatif Giyim" tanımını anlayabilmek için öncelikle Alt Kültür kavramının ne olduğunu anlamak gerekir. Çünkü Alternatif Giyim, Alt Kültür Yaşam Tarzının göstergesi ve hatta imzasıdır.

Alt Kültür; Sosyolojik, Antropolojik ve Kültürel Anlamda, popüler yaşam tarzının ve kültürünün tamamen dışında, kendine özgü bir felsefe ve yaşam tarzına sahip, bulunğu toplumdan kendini ayrıştıran, azınlık kültürleridir. Alt Kültür Toplulukları, popüler kültür ve sistemle ilişkilerini kopararak, yabancılaşmayı, farklılaşmayı ve dışlanarak genel topluluktan ayrışmayı baştan kabul etmekte, bir anlamda da bu dışlanmışlıkla topluluk içinde tanınmayı başarmaktadır.

Alternatif Giyim Tarzı, çoğu Alt Kültürün önemli bir uzantısı, hatta görsel imzasıdır. Belirgin öğelere ve kalıplara sahip olan alternatif giyim tarzları, kesimlerinden renklerine, aksesuarlarından dikişlerine kadar göstergesi oldukları alt kültürün yaşam tarzını yansıtmaktadır. Bana göre, alternatif giyim tarzını benimseyenler, çoğu zaman toplum dışı olarak nitelendirilse de, kendine özgü farklı tarzların büyüsünü ve güzelliğini gören gözler için, cesur, özgür ve eşsizdirler.19 Ekim 2010 Salı

Panço ve Pelerin

Kış Geliyor!
Beni tanıyan herkes bilir; Yağmuru , pusu, kışı severim. Eh haliyle tasarımlar da artık kışa uygun ortaya çıkıyor.

Özellikle Panço ve Pelerin ile başladım. Hem rahatlığı, hem şıklığı nedeni ile, ceket, manto vs yerine bu ikisi stil bana daha yakın geliyor. Tasarımı ve dikimi kolay olması ile beraber, epey el uğraştırdığı kesin. Ancak ortaya çıkan sonuç daima tatmin edici.

DarkDay

Cheole

Black Wings
İşte ilk ortaya çıkanlar....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder