Alternatif Giyim ve Alt Kültür


"Alternatif Giyim" tanımını anlayabilmek için öncelikle Alt Kültür kavramının ne olduğunu anlamak gerekir. Çünkü Alternatif Giyim, Alt Kültür Yaşam Tarzının göstergesi ve hatta imzasıdır.

Alt Kültür; Sosyolojik, Antropolojik ve Kültürel Anlamda, popüler yaşam tarzının ve kültürünün tamamen dışında, kendine özgü bir felsefe ve yaşam tarzına sahip, bulunğu toplumdan kendini ayrıştıran, azınlık kültürleridir. Alt Kültür Toplulukları, popüler kültür ve sistemle ilişkilerini kopararak, yabancılaşmayı, farklılaşmayı ve dışlanarak genel topluluktan ayrışmayı baştan kabul etmekte, bir anlamda da bu dışlanmışlıkla topluluk içinde tanınmayı başarmaktadır.

Alternatif Giyim Tarzı, çoğu Alt Kültürün önemli bir uzantısı, hatta görsel imzasıdır. Belirgin öğelere ve kalıplara sahip olan alternatif giyim tarzları, kesimlerinden renklerine, aksesuarlarından dikişlerine kadar göstergesi oldukları alt kültürün yaşam tarzını yansıtmaktadır. Bana göre, alternatif giyim tarzını benimseyenler, çoğu zaman toplum dışı olarak nitelendirilse de, kendine özgü farklı tarzların büyüsünü ve güzelliğini gören gözler için, cesur, özgür ve eşsizdirler.21 Haziran 2011 Salı

Yaza Merhaba :)

Bu yaz için yaptığım ön hazırlıklar bitti :) Tasarlamış olduğum yirminin üstünde elbisenin dikimlerini teker teker tamamlıyorum. İlk iki tasarım tamam. Biraz Rockabilly biraz Retro... İlk tasarımlarım bu en sevdiğim iki alternative tarzı yansıtıyor. Rahat, hafif, eğlenceli...  Rockablack ve PrettyBoo


Rockablack

Siyah ve Beyaz, Çizgiler, Kareler
Azıcık metal, azıcık kadife, azıcık saten...
 Sonuç tam istediğim gibi oldu ...

Pembe ile grinin her zaman çok yakıştığını düşünürüm. Bu kumaşı bulduğumda beni mıknatız gibi kendine çekmesi boşa değil. Bakar bakmaz tasarım gözlerimin önüne geliverdi. Pretty Boo tam anlamıyla kumaşın kendisinden kendi isteği ile doğdu.

PrettyBoo
Tam da kumaşa uygun kurdelelerim vardı, kurdeleleri kumaşın üstüne koyduğumda yüzümde beliren gülümsemeye engel olamadım. Derler ya bazen tasarım kendini size apaçık gösteriverir.
Altındaki şeker pembesi tül petticoat ile tamamen hayallerimin elbisesi haline geldi.
Sonuç olarak bu iki elbise tam da hayal ettiğim gibi oldu, kaldı 18 tane:)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder