Alternatif Giyim ve Alt Kültür


"Alternatif Giyim" tanımını anlayabilmek için öncelikle Alt Kültür kavramının ne olduğunu anlamak gerekir. Çünkü Alternatif Giyim, Alt Kültür Yaşam Tarzının göstergesi ve hatta imzasıdır.

Alt Kültür; Sosyolojik, Antropolojik ve Kültürel Anlamda, popüler yaşam tarzının ve kültürünün tamamen dışında, kendine özgü bir felsefe ve yaşam tarzına sahip, bulunğu toplumdan kendini ayrıştıran, azınlık kültürleridir. Alt Kültür Toplulukları, popüler kültür ve sistemle ilişkilerini kopararak, yabancılaşmayı, farklılaşmayı ve dışlanarak genel topluluktan ayrışmayı baştan kabul etmekte, bir anlamda da bu dışlanmışlıkla topluluk içinde tanınmayı başarmaktadır.

Alternatif Giyim Tarzı, çoğu Alt Kültürün önemli bir uzantısı, hatta görsel imzasıdır. Belirgin öğelere ve kalıplara sahip olan alternatif giyim tarzları, kesimlerinden renklerine, aksesuarlarından dikişlerine kadar göstergesi oldukları alt kültürün yaşam tarzını yansıtmaktadır. Bana göre, alternatif giyim tarzını benimseyenler, çoğu zaman toplum dışı olarak nitelendirilse de, kendine özgü farklı tarzların büyüsünü ve güzelliğini gören gözler için, cesur, özgür ve eşsizdirler.20 Kasım 2010 Cumartesi

Küçük bir Prensese pembe yakışır

Daha evvel sadece kolejdeyken çocuk giyim üzerine çalışmıştım. Yani çok bildiğim bir alan değil, ama tabi çalışılınca herşey öğreniliyor. Sevgili yeğenim için beğendiğim pembe bir yağmurluk kumaşı vardı ama tam olarak ne yapacağıma kesin karar vermemiştim. En nihayetinde fırsat bu fırsat gitiştim. Sonuç epey tatmin edici oldu. En çok düğmeleri yaparken oyalandım ama sonunda, mini tasarımın bitmiş hali herşeye değdi. Hatta bundan sonra ufak bir çocuk kolleksiyonu hazırlamayı düşünebilirim. Eğlenceli aynı zamanda tecrübe kazandıracağı kesin :)