Alternatif Giyim ve Alt Kültür


"Alternatif Giyim" tanımını anlayabilmek için öncelikle Alt Kültür kavramının ne olduğunu anlamak gerekir. Çünkü Alternatif Giyim, Alt Kültür Yaşam Tarzının göstergesi ve hatta imzasıdır.

Alt Kültür; Sosyolojik, Antropolojik ve Kültürel Anlamda, popüler yaşam tarzının ve kültürünün tamamen dışında, kendine özgü bir felsefe ve yaşam tarzına sahip, bulunğu toplumdan kendini ayrıştıran, azınlık kültürleridir. Alt Kültür Toplulukları, popüler kültür ve sistemle ilişkilerini kopararak, yabancılaşmayı, farklılaşmayı ve dışlanarak genel topluluktan ayrışmayı baştan kabul etmekte, bir anlamda da bu dışlanmışlıkla topluluk içinde tanınmayı başarmaktadır.

Alternatif Giyim Tarzı, çoğu Alt Kültürün önemli bir uzantısı, hatta görsel imzasıdır. Belirgin öğelere ve kalıplara sahip olan alternatif giyim tarzları, kesimlerinden renklerine, aksesuarlarından dikişlerine kadar göstergesi oldukları alt kültürün yaşam tarzını yansıtmaktadır. Bana göre, alternatif giyim tarzını benimseyenler, çoğu zaman toplum dışı olarak nitelendirilse de, kendine özgü farklı tarzların büyüsünü ve güzelliğini gören gözler için, cesur, özgür ve eşsizdirler.20 Eylül 2010 Pazartesi

Corset Fever!

Tasarım korse fikri çok önceden beridir yapmak istediklerimin arasındaydı. Korselerin özellikle kadın bedeninin narinliğini ve asaletini yansıtmakta önemli bir unsur olduğunu düşünüyorum.  Günümüzde de hala sağlık nedenleri veya  bedeni şekillendirme/toparlama sebebiyle kullanılmasının yanında, özellikle son zamanlarda fantezi iç giyim ve özel tasarımlarıyla dış giyim olarak da vazgeçilmezlerin arasında yerini almakta.

Tabi ki, korse tasarımı yapmanın da eşsiz eğlencesini göz ardı edemeyeceğim.

İşte ortaya çıkan ilk korse tasarımlarım.

Carmilla
Midnight
Annette