Alternatif Giyim ve Alt Kültür


"Alternatif Giyim" tanımını anlayabilmek için öncelikle Alt Kültür kavramının ne olduğunu anlamak gerekir. Çünkü Alternatif Giyim, Alt Kültür Yaşam Tarzının göstergesi ve hatta imzasıdır.

Alt Kültür; Sosyolojik, Antropolojik ve Kültürel Anlamda, popüler yaşam tarzının ve kültürünün tamamen dışında, kendine özgü bir felsefe ve yaşam tarzına sahip, bulunğu toplumdan kendini ayrıştıran, azınlık kültürleridir. Alt Kültür Toplulukları, popüler kültür ve sistemle ilişkilerini kopararak, yabancılaşmayı, farklılaşmayı ve dışlanarak genel topluluktan ayrışmayı baştan kabul etmekte, bir anlamda da bu dışlanmışlıkla topluluk içinde tanınmayı başarmaktadır.

Alternatif Giyim Tarzı, çoğu Alt Kültürün önemli bir uzantısı, hatta görsel imzasıdır. Belirgin öğelere ve kalıplara sahip olan alternatif giyim tarzları, kesimlerinden renklerine, aksesuarlarından dikişlerine kadar göstergesi oldukları alt kültürün yaşam tarzını yansıtmaktadır. Bana göre, alternatif giyim tarzını benimseyenler, çoğu zaman toplum dışı olarak nitelendirilse de, kendine özgü farklı tarzların büyüsünü ve güzelliğini gören gözler için, cesur, özgür ve eşsizdirler.1 Temmuz 2010 Perşembe

Başlarken....

Bu bloğu hazırlamaya başlarken kendim için olduğu kadar izleyenler için de ilginç ve eğlenceli hale getirmenin önemli olduğunu fark ettim. Uzun bir aranın ardından asıl ve rüya mesleğim olan Moda Tasarımını yeniden hayatıma sokmaya karar verdiğimde, bildiklerim kadar hala öğrenmem gerekenler olduğunu farkettim.
Bu nedenle bu macerayı benimle birlikte takip ederken, sizlere ufak tefek de olsa bir şeyler katabilmeyi de umuyorum.

Alternatif Giyim Tarzı üzerinde çalışmaya karar vermem kolay oldu. Her zaman farklılıklardan, gariplilerden hoşlanan yamın bir tarafa, uzun zamandır Alt Kültür edebiyatını takip eden ve olabildiğince katkıda bulunmaya çalışan bir grup amatör yazarın oluşturduğu, dinamik bir grubun üyesi olmamın bunda etkisi büyük.

Ayrıca Alternatif Giyim tarzlarının hayal gücünü zorlayan çeşitliliği, eşsiz bir olanak. Özellikle farklı ve yabancı ifadeleri yansıtmak için...

Alışılmışın dışında hayal gücü beni daima kuvetle kendine çekmiştir. Yaratım gücünü kullanarak yeni ve farklı bir şeyler ortaya çıkarmanın ve bunu paylaşmanın mutluluğu ölçülemez.

Yaratttığınız her şey, sizi anlatır derler ya, işte yaratımın en büyük tatmini de bundadır bence.

"Ravenfly"
I.B.Tetik